ROMANESK DÖNEM RESİM SANATI

Roman sanatında resim ve heykel sanatı mimariye bağlı olarak gelişmiştir. Bunun bir sebebi olarak; romanesk kiliselerin heybetli görünümleri ile dönemin sanat hareketliliğinin takip edilebildiği yerler olarak görülmesidir. Bir sebebi ise romanesk sanatın ortaya çıkış amacı itibariyle dini yapılarda (kilise,manastır vs.) varlık göstermesidir.

Romanesk mimariye dair daha detaylı yazılar için:

Kilisede kullanılan tüm ayrıntılar ve süslemeler ( resim, kabartma, heykel ) dinsel bir amaca hizmet etmekteydi. Bunlar estetikten çok öğretici amaçla yapılan süslemelerdi. Kilise pecerelerinde kullanılan vitraylar bile dini içerikli ve kutsal kitaptan alınmış sahneleri gösteriyordu. Anlaşılan o ki , sanat sanat için midir toplum için midir tartışmasına girmeye gerek bile duymamışlar 🙂

Romanesk resim sanatı özellikleri:

Amaç en basit şekilde halka konuyu anlatmaktı.

Bu resimlerde basit ve çizgisel bir anlatım dili kullanılmıştır.

Resimlerde önemli figürler diğerlerinden daha büyük olarak yapılmıştır.

Resimler önem sırasına göre kilisenin içerisine yerleştiriliyordu. Örneğin; İsa dünyanın hakimi olarak resmedilirdi. Her zaman kilisenin apsisine yerleştirilirdi.

Perspektif henüz keşfedilmemiştir.

Resimlerde kullanılan renkler son derece canlıdır.

Kilise duvarlarına yapılmış dini resimlere ve kabartmalara yakından bakmak isterseniz, İspanya Leon şehrinde bulunan San Isidoro de kilisesinin iç ve dış mekanına ait kısa bir video:


Rick Steves’ Europe

Rick Steves’ Europe


León, Spain: Medieval Art on the Pilgrims’ Trail

Dinlerin en güzel yanı belki de arkalarında bıraktıkları mimari ve sanatsal izlerdir. Biliyoruz ki eski uygarlıkların da arkalarında bıraktıkları eserler genellikle dini içerikli oluyor ve o toplumları daha iyi anlamamızı sağlıyor. Bu dönemde de dinin etkisini mimaride ve görsel sanatlarda görebiliyoruz. Romanesk dönemde kiliselerin duvarları ve tavanları baştan sona resimler ile kaplanmış. Buradaki amaç, daha çok okur yazar olmayan halka dini sahneleri görsel yolla vermekti. Artık bir şey öğrenmek için duvar resimlerine ihtiyaç duymasak da, bu resimleri incelemek , hikayelerini dinlemek ve bu resimlerde bin yıl önceki meraklı gözlerle, gözlerimin buluştuğunu düşünmek bana keyif veriyor.

Siz romanesk dönemi resim sanatıyla ilgili okuduklarınız sonucu ne düşünüyorsunuz ? Benim gibi kendinizi o dönem yaşamış insanlar yerine koyup heyecenlanıyor musunuz ? Düşüncelerinizi yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Sezin Şahin

Kaynak:

Reklam

ROMANESK DÖNEM RESİM SANATI” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s